Főoldal
Események
Heti liturgikus rend
Érdekes gondolatok, elmélkedések
heti hírlevél elmélkedései
Versek
Szentírási idézetek
Hétköznapi evagéliumok és gondolatok
Pápai üzenetek, beszédek
Miserend
Vendégkönyv
Linktár
|
Versek
« Vissza Petőfi Sándor: A XIX. SZÁZAD KÖLTŐI (2015.03.06.)Petőfi Sándor: A XIX. SZÁZAD KÖLTŐI
Ne fogjon senki könnyelműen A húrok pengetésihez! Nagy munkát vállal az magára, Ki most kezébe lantot vesz. Ha nem tudsz mást, mint eldalolni Saját fájdalmad s örömed: Nincs rád szüksége a világnak, S azért a szent fát félretedd.
Pusztában bujdosunk, mint hajdan Népével Mózes bujdosott, S követte, melyet isten külde Vezérül, a lángoszlopot. Ujabb időkben isten ilyen Lángoszlopoknak rendelé A költőket, hogy ők vezessék A népet Kánaán felé.
Előre hát mind, aki költő, A néppel tűzön-vízen át! Átok reá, ki elhajítja Kezéből a nép zászlaját, Átok reá, ki gyávaságból Vagy lomhaságból elmarad, Hogy, míg a nép küzd, fárad, izzad, Pihenjen ő árnyék alatt!
Vannak hamis próféták, akik Azt hirdetik nagy gonoszan, Hogy már megállhatunk, mert itten Az ígéretnek földe van. Hazugság, szemtelen hazugság, Mit milliók cáfolnak meg, Kik nap hevében, éhen-szomjan, Kétségbeesve tengenek.
Ha majd a bőség kosarából Mindenki egyaránt vehet, Ha majd a jognak asztalánál Mind egyaránt foglal helyet, Ha majd a szellem napvilága Ragyog minden ház ablakán: Akkor mondhatjuk, hogy megálljunk, Mert itt van már a Kánaán!
És addig? addig nincs megnyugvás, Addig folyvást küszködni kell. – Talán az élet, munkáinkért, Nem fog fizetni semmivel, De a halál majd szemeinket Szelíd, lágy csókkal zárja be, S virágkötéllel, selyempárnán Bocsát le a föld mélyibe. (Pest, 1847. január.)
Bűnfeltáró utunk harmadik állomásához érkeztünk: Bujaság – bátorság Kedvenc bűnünk az érzékiség. Rabjai vagyunk valahol mindannyian. Keveseké a bátorság, hogy ellent merjenek mondani világunk legnagyobb csábításának. Óriásplakátokról mosolyognak ránk a szexis lányok, fiúk, már egy egyszerű ételt is így akarnak eladni nekünk. Rettentő veszélyes ez a helyzet, mert a gyönyör, amit kínál mindig egyéni. Az élvezetek, gyönyörök hajhászása magányossá tesz. Az öröm mindig közösségi. Társakat és szárnyakat ad, annak jele, ha belülről fakad, hogy a helyemen vagyok, jól szolgálom a Teremtőt. Azt teszem, amire meghívást kaptam, amiért „létrejöttem a rejtek ölén”. Milyen szépen fogalmazza meg a zsoltáros! Petőfi Sándor ebben a versében keményen megmondja, hogy csak magadért nem választhatsz hivatást. Legbelső mozgató rugónk nem lehet a gyönyörök keresése, az elmagányosító bujaság. Valami nagyobb, szent cél érdekében kell tevékenykednünk, és ez sose lehet csupán az enyém. Mindig ott kell motoszkálnia bennem a közösség kívánalmainak is. Ilyenkor, márciusban mindig megemlékezünk az 1848-as forradalom eseményeiről. Felidézzük az embereket, akik akkor sokat tettek a hazáért. Nagyböjtben minden pénteken végigjárjuk a keresztutat, felidézve Jézus szenvedését, kereszthalálát. Nem lehetne, hogy idén összekapcsoljuk a kettőt? Vállaljunk valamit a hazáért, még akkor is, ha az áldozattal, kereszthordozással jár! Szerencsére még van egy hetünk az ünnepig, addig kitalálhatunk valami személyre szabott, hasznos feladatot.
(Boronkai Zsuzsanna)
|