Főoldal
Események
Heti liturgikus rend
Érdekes gondolatok, elmélkedések
heti hírlevél elmélkedései
Versek
Szentírási idézetek
Hétköznapi evagéliumok és gondolatok
Pápai üzenetek, beszédek
Miserend
Vendégkönyv
Linktár
|
Versek
« Vissza Arany János - A DAJKA SÍRJA (2016.10.28.)Arany János - A DAJKA SÍRJA A dajka sírján egyszerű halom, Csekély fatörzsök áll emlékjelül; Fekszik külön, temető-oldalon, Virágzó tüske, zöld pázsit, körül. Felette a lágy szél suhogva jár, Szines pillangó, beszédes madár.
Megszáll az alkony; áttetsző homálya, Mint könnyü fátyol, leng a sírokon; Borulni az agg nő fejoszlopára Eljő unoka, gyermek, vagy rokon; Nem rokon az, nem magzat, unoka: Két úri hölgy a sír zarándoka.
Két úri szép hölgy. Onnan jöttek el, Hol legvirítóbb az élettavasz, S örömmadár víg füttye énekel, S zöld lomb között még nem sárgul panasz... Hogy emlegetnék s megkönyeznék, sírván, A hű cselédet rideg, puszta sírján.
Mijök volt nékiek az agg cseléd? Miért emelnek ily élő emléket? Adott-e az mást, mint béres tejét? Talán még azt se, csak hitvány meséket. Felejtve régen játék, dal, mese: Hű szive az, mi nem lesz sohase.
Oh szép, mikor feledség-nyomta földbül Kisarjad a szív, az elporhadott, Mint rom felett a repkény ha kizöldül - És kegyelet sír rája harmatot! Oly szép, de ritka...! Pedig a szivér’ Nem jutalom a hitvány szolgabér.
A dajka sírján egyszerű halom. Född el, virágzó tüske, puha pázsit; Dúdolj fölötte lanyha fúvalom, Dalokkal édesitsd szunnyadozásit; Mondj szép regéket, sokszavú madár: Színes pillangó, lengj álmainál!
Október végén, november elején szorgalmasan látogatjuk a temetőket. Ilyenkor még azok is útnak indulnak, akik különben nem szívesen járnak oda. Mi hajtja, mozgatja az embereket? Talán a vágy, hogy megtegyünk valamit most, utólag, amit akkor, amikor itt volt az ideje, elfelejtettünk. Próbáljuk helyrehozni az elrontott dolgokat, megtenni egy-két elmulasztott lépést. Szeretnénk hinni, hogy egykor majd a mi sírunkra is kerül virág, mécses, lesznek olyanok, akiknek fontos a ránk való emlékezés. Arany János verse régi szokásokkal telített világba vezet bennünket. A dajka, ki nem volt más, mint hű cseléd, sokszor jobban szerette a gyermeket szüleinél. Miért? Mert neki volt kapcsolata vele. Minden kapcsolat alapja az idő. Sokszor szeretnénk ezt elfelejteni, megváltoztatni, pedig inkább abba kellene energiánkat fektetni, hogy elfogadjuk, kihasználjuk ezt a tudást. A végtelen Isten a véges világba vezetett bennünket, s ahogy mondja a költő: „Felejtve régen játék, dal, mese, hű szíve az, mi nem lesz sohase” Csak szívbéli értékeink maradnak meg az örökkévalóságnak. Ilyenkor, október végén, november elején, amikor szorgalmasan járjuk a temetőket, érdemes lenne elgondolkodnunk azon, hogy jobbak vagyunk-e, mint tavaly ilyenkor. A sírokon észrevesszük a változást, az idő múlását. Figyeljük meg ezt magunkon is! S ahogy gondozzuk, ápoljuk őseink emlékét, úgy tegyük meg ezt saját lelkünkkel! Boronkai Zsuzsanna)
|