Főoldal
Események
Heti liturgikus rend
Érdekes gondolatok, elmélkedések
heti hírlevél elmélkedései
Versek
Szentírási idézetek
Hétköznapi evagéliumok és gondolatok
Pápai üzenetek, beszédek
Miserend
Vendégkönyv
Linktár
|
Versek
« Vissza Pilinszky János: Halak a hálóban (2015.02.20.)Pilinszky János: Halak a hálóban
Csillaghálóban hányódunk partravont halak, szánk a semmiségbe tátog, száraz űrt harap. Suttogón hiába hív az elveszett elem, szúró kövek, kavicsok közt fuldokolva kell egymás ellen élnünk-halnunk! Szívünk megremeg.
Vergődésünk testvérünket sebzi, fojtja meg. Egymást túlkiáltó szónkra visszhang sem felel; öldökölnünk és csatáznunk nincs miért, de kell.
Bűnhődünk, de bűnhődésünk mégse büntetés, nem válthat ki poklainkból semmi szenvedés. Roppant hálóban hányódunk s éjfélkor talán étek leszünk egy hatalmas halász asztalán.
Érdekes útra hívom a hallgatókat idei nagyböjtünkben. A hét főbűn kezdőbetűihez választottam alliteráló szavakat, olyanokat, amelyek elsőnek jutottak eszembe e rossz hajlamok hallatán. Hétről hétre így egy-egy főbűn és a párja, amit mellérendeltem, képezi alapját versválasztásaimnak. Kevélység – közösség A mindenkinél okosabb, másokra sohase hallgató, majd én megmutatom, megmondom a tutit emberek nehezen tudnak közösséget vállalni másokkal. Ahhoz, hogy békében egymás mellett tudjunk élni, szükségünk van időnként arra, hogy lemondjunk önmagunkról. Talán a legfájdalmasabb felismerése az az embernek, amikor megérzi, saját rossz cselekedetével másoknak okozott fájdalmat. Agyunk tudja, hogy minden mindennel összefügg, de megtapasztalni ezt ijesztő lehet. Pilinszky János: Halak a hálóban című verse erről az érzésről is beszél. „vergődésünk testvérünket sebzi, folytja meg” Talán nem ennyire súlyosan, de mindenképpen érezhetően hatunk a velünk együtt élőkre. Ezért gondolom azt, hogy kicsit tudatosabban kellene kereszténynek lennünk. Élni, életre váltani mindazt, amit Krisztus hirdetett, kötelességünk. Ez alól a feladat alól nem lehet kibújni, nem kereshetünk felmentő szólamokat. Nagyböjt első hetében vizsgáljuk meg közösségeinket, amelyekhez tartozunk! Induljunk a kicsitől a tágabb felé! (pl. család, munkahely, egyházközség, baráti közösségek…) Nézzük meg, ott mit képviselünk, és azt hogyan? Kevélyen vagy finomabban próbáljuk elérni céljainkat? Kicsit legyünk krisztusibbak, mint máskor! (Boronkai Zsuzsanna)
|